Ekonomi

Amasya’da Cennet Hurması Üretimi Artıyor

Amasya’nın Ziyaret ilçesinde 10 yıl öncesine kadar sayıları çok az olan hurma ağaçlarının sayısı, ekiminin ucuz olması ve maddi değeri nedeniyle giderek arttı. Ekonomiye sağladığı katkı ve rengi nedeniyle ‘Sarı altın’ olarak adlandırılan vitamin zengini meyve, bu yıl bin tondan fazla üretimi yapılan ilçeyi hurma diyarına çevirdi. Dalında alıcı bulan kuru meyveler, evlerin balkonlarına ve çatı katlarına asılıyor.

Hasadına başlanan hurmanın şubesine göre fiyatı 12 TL olup, kurutulduğunda 150 TL’yi aşan fiyatıyla üreticisini sevindiriyor. Üretimi 10 yılda 100 tondan bin tona çıktı. Kentin meyve hangarı Ziyaret kasabasında üreticiler, gün boyu topladıkları hurmaları günün ilk ışıklarıyla birlikte özenle seçerek bahçelerin yolunu tutuyor. Soyulan meyveler kurutulmak üzere askılara asılır. Dünyanın bazı yerlerinde kilosu 8 TL ile 12 TL arasında, kilosu 150 TL’ye kadar satılıyor.

“Alıcılarımız üreticilerimize geliyor”

15 yıl öncesine kadar ilçelerde nadiren yetiştirilen hurma ekiminin son yıllarda devletin desteğiyle arttığını belirten Belediye Başkanı Mehmet Uyanık, “10 yıl öncesine kadar yaygın değildi. Fidan dikimi ve verim her yıl arttı. 10 yıl önce 100 ton hasat yapılırken, bu “Her yıl bin tonun üzerinde verim bekliyoruz. Alıcılar üreticilerimize geliyor” dedi. Önder Uyanık, mikro iklim özelliğiyle ön plana çıkan bölgede yetişen diğer meyve çeşitlerine göre tarım ilacı ve tarımsal faaliyetlerin bulunmamasının çiftçilerin bu meyveye yönelmesinde etkili olduğunu söyledi.

“Burası hurma diyarı olacak”

Küçük olanı 8 TL’ye, büyük olanı ise 12 TL’ye satılan meyveyi toplam 10 dönüm arazide yetiştiren İsmet Çevik (81), “Başka meyveler bu kadar karlı olamaz. Çünkü ilaç maliyeti yok” dedi. ve emek. Zaman geçtikçe ekilecek. Burası hurma diyarı olacak. “Elmadan daha güzel. Tamamen sarı altındır. Bu parayla altın satın alın. Tekrar para kazandırsın” dedi.

5 dönümlük alanda 300’e yakın hurma ağacının bulunduğunu belirten Serdar Çakar (41), “Bu yıl kiraz ve hurma mevsimi güzel geçti. Allah bizden razı olsun. Trabzon hurması bizim için sarı altın oldu.”

Teraslarda kurutup satacaklar.

Bu meyveyi kurutup satmak için iki evinin çatısına iplerle asan 34 yaşındaki Onur Aşlamacıoğlu, “İki evimin de terasları dolu. Rüzgar ve güneş alan yerlerde kuruyor. dört tarafı da. Kuru meyve daha kıymetli. İnşallah kuru meyveyi kilosu 150 TL’ye veya 160 TL’ye satacağız.” kullanılmış. -AMASYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu