Teknoloji

Android 15’te Güvenlik Artıyor: Bazı Uygulamalar Artık Yüklenmeyecek

Google’ın Android 15 ile getireceği yeni bir gereksinim, bazı Android uygulamalarının cihazlara yüklenmesini neredeyse imkansız hâle getirecek. Uzun bir süredir, Android uygulamalarının en az Android 6.0 (Marshmallow) sürümünü hedeflemesi gerekiyordu. Ancak Android 15 ile birlikte bu durum değişecek.

Android 15’in en yeni Geliştirici Ön İzlemesi’nin kodları, Google’ın yeni minimum sürüm hedefini gösteriyor. Henüz kesin bir karar verilmese de, artık uygulamaların en az Android 7.1 sürümünü hedeflemesinin gerekeceği belirtiliyor.

Yeni Android 15 uygulama yükleme sistemi, kullanıcıların güvenliğini ve mahremiyetini korumayı amaçlıyor

Yeni Android 15 uygulama yükleme sistemi, kullanıcıların güvenliğini ve mahremiyetini korumayı amaçlıyor

Bu değişiklik şimdiden uygulamaya koyulmuş gibi görünüyor. Android 14’e sorunsuz bir şekilde yüklenebilen Android 6.0’ı hedeflemiş uygulamalar, Android 15’in mevcut sürümlerine yüklenemiyor. Yükleme işlemi, Google Play Protect tarafından işletim sistemi seviyesinde engelleniyor.

Ancak, bu değişikliğin kullanıcıların hayatını pek fazla etkilemeyeceğini belirtmek gerekiyor. Çünkü artık çoğu Android uygulaması, Android 6.0’dan daha yeni sürümleri hedefliyor. Değişiklikten etkilenen uygulamaların da hedeflenen minimum sürümü yukarı çekerek sorunsuz bir şekilde yoluna devam etmesi mümkün olacak.

habergunyuzu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu