Ekonomi

Arjantin Çin’e mısır ihracatına Temmuz ayında başlayacak

Arjantin’in Temmuz ayından itibaren Çin’e mısır ihracatını başlatmaya hazırlanması, tahılda dünyanın üçüncü büyük üreticisi olan Güney Amerika ülkesi için önemli bir gelişmeye işaret ediyor. CIARA-CEC tahıl ihracat odası başkanı Gustavo Idigoras Pazartesi günü yaptığı açıklamada Çin’e mısır sevkiyatı için gerekli koşulların oluştuğunu doğruladı.

Arjantin hükümeti daha önce, ithalat lisanslarının alınmasına yönelik idari adımların tamamlanmasına bağlı olarak Temmuz ayına kadar bu ihracata başlamayı hedeflediğini ifade etmişti. Idigoras’a göre, Çin’in mısır ithalat pazarının yıllık 20 milyon tona ulaşması ve Brezilya’nın şu anda birincil tedarikçi olarak başı çekmesi nedeniyle Arjantin, özellikle hayvan yemi için güçlü ve güvenilir bir mısır tedarikçisi olmaya hazırlanıyor.

Arjantin’in Çin’e mısır ihracatını kolaylaştırmak için geçen yıl bir ilk anlaşma yapıldı, ancak şimdiye kadar hiçbir sevkiyat Çin limanlarına ulaşmadı ve bazı sorunlar hala çözüm bekliyor. On yılı aşkın bir süre önce, iki ülke arasında mısır ticareti kurma çabaları Çin’in genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) konusundaki endişeleri nedeniyle engellenmişti. Ancak 2012 yılında deneme amaçlı olarak az miktarda Arjantin mısırının Çin’e girişine izin verilmesi, bu endişelerin giderilmesine yönelik potansiyel bir çözümün başlangıcına işaret ediyordu.

Kısa bir süre önce Arjantin hükümeti Çin’in Arjantin’de yetiştirilen herbisit toleranslı iki GDO’lu mısır çeşidinin ithalatına onay verdiğini açıkladı. Bu onayın ihracat sürecini kolaylaştırması ve Çinli ithalatçılara gerekli izinlerin alınmasında yardımcı olması bekleniyor.

Arjantinli çiftçiler 2023/24 sezonu için mısır hasadına başlarken, önde gelen Rosario hububat borsasının tahminlerine göre üretimin 47,5 milyon tona ulaşacağı öngörülüyor. Yaklaşan bu ihracat fırsatı, ülkenin küresel mısır pazarındaki konumunu güçlendirecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu