Haber

Büyük Kanal’da temizlik çalışmaları yerin 8 metre altında sürüyor

İZSU Genel Müdürlüğü, şehrin büyük bir kısmının atık sularını toplayıp Çiğli Arıtma Tesisine ulaştıran Büyük Kanal’da temizlik çalışmalarını sürdürüyor. 2000’li yılların başında hizmete giren ana çevre sınırının Yenişehir’e kadar uzanan 3 bin 250 metrelik bölümünde, gruplar 8 metre yer altında 3 vardiya halinde yoğun bir şekilde çalışıyor.

İzmir’in atıksu yükünün büyük bir kısmını taşıyan, Büyük Kanal olarak bilinen ana bariyer sınırında 2023 yılı sonunda başlayan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. İZSU grupları, 2200 milimetre çapındaki borularda kombine sistem sayesinde biriken atıkları sınır dışına çıkarıyor. Büyük Kanal’ın Basmane Meydanı’ndan Yenişehir’e kadar uzanan 3250 metrelik kısmında çalışma yapan İZSU ekipleri, şu ana kadar sınırın 2850 metrelik kısmının temizliğini tamamladı. Çalışmaların önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor.

24 saat kesintisiz çalışmalarda borunun temizlenecek kısmındaki su akışı öncelikle giyotin vanalar ile kesilir. Daha sonra hattaki su, açılan müdahale havuzları vasıtasıyla diğer kolektör hattına yönlendirilir. Vana odası ve pencere imalatları tamamlandıktan sonra İZSU grupları ana hatta inerek biriken kum, çakıl ve tortuları sınırdan uzaklaştırıyor. Bu çalışma sayesinde hem atıklardan kaynaklanan kokunun, hem de olası tıkanmaların önüne geçiliyor. Hat içerisinde biriken kum ve çakılın Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaşmasını engelleyen çalışmalar tesisin verimli çalışmasına katkı sağlıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu