Ekonomi

Cavco Industries beklenenden daha kötü 4. çeyrek sonuçları açıkladı

PHOENIX – Cavco Industries, Inc. (NASDAQ: CVCO) 30 Mart 2024’te sona eren dördüncü çeyreğe ilişkin mali sonuçlarını açıklarken, kazanç ve gelir Wall Street beklentilerinin altında kaldı.

Şirket bu çeyrekte 420 milyon dolar net gelir elde ederek 34 milyon dolar net gelir açıkladı. Bu da hisse başına 4.03 dolarlık seyreltilmiş net gelir anlamına geliyor ki bu da analistlerin 4.51 dolarlık konsensüs tahmininin altında kalıyor. Gelir de 463,48 milyon dolar olan beklentilere karşılık 420,12 milyon dolar olarak gerçekleşerek hedefi ıskaladı.

Geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla Cavco’nun geliri %11,8 oranında azalırken, fabrikada inşa edilen konut geliri %12,6 oranında düştü. Şirketin brüt karının net gelire oranı düşerken, fabrikada inşa edilen konut segmenti bir önceki yılın dördüncü çeyreğine göre 200 baz puanlık bir düşüş yaşadı. Genel brüt kâr marjı 170 baz puan azalarak %23,6’ya geriledi.

Cavco’nun Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Bill Boor, çeyrek performansına ilişkin yaptığı açıklamada, çeyrek başında karşılaşılan zorluklara dikkat çekerek, bazı tesislerin birikmiş işlerin azlığı nedeniyle faaliyet günlerini kaçırdığını belirtti. Ancak çeyrek ilerledikçe sipariş oranlarında iyileşmeler kaydedildiğini belirtti. Boor ayrıca, yüksek faiz oranları ve ekonomik zorluklara rağmen şirketin sağlam marjları ve nakit akışını vurguladı.

Kapasite artışları, perakende dağıtım ayak izinin genişletilmesi ve Anthem serisinin piyasaya sürülmesi de dahil olmak üzere yıl boyunca yapılan stratejik hamlelerden bahsetti. Boor, “Uygun fiyatlı konutlar acil bir ihtiyaç olmaya devam ediyor ve aileler için uygun fiyatlı evler sağlama kabiliyetimiz hiç bu kadar güçlü olmamıştı” dedi.

Cavco’nun finansal hizmetler segmenti, bir önceki yıla kıyasla yürürlükte olan daha fazla sigorta poliçesine atfedilen net gelirde %6,4’lük bir artış gördü. Genel gerilemeye rağmen, 30 Mart 2024 itibariyle birikmiş işler üç ay öncesine göre %19,4 artarak 191 milyon dolara ulaştı, ancak geçen yılın aynı dönemindeki 244 milyon dolara göre azaldı.

Şirketin tüm mali yıl sonuçları da bir önceki yıl 2.143 milyon dolar olan net gelirin %16,2 düşüşle 1.795 milyon dolara gerilemesiyle düşüşü yansıttı. Tüm yıl için seyreltilmiş hisse başına net gelir, bir önceki yılki 26,95 $’dan düşüşle 18,37 $ olarak raporlandı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu