Haber

Engelliler Hakları İçin Yürüdü: “Engellilere Ayda Sadece Bin 124 Lira Veriliyor. Bir Engelli Bu Parayla Ancak 225 Parça Ekmek Alabiliyor”

HABER: CEYLAN SAĞLAM – Kamera: FATİH EFE

Engelliler Konfederasyonu üyeleri, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Ankara’da hakları için yürüdü. Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, “2022 Aralık ayı itibari ile 2022 Sayılı Muhtaçlar Kanununa göre engelli aylığı alan bireylere verilen aylık ödenek sadece 1.124 lira. Bir engelli sadece 225 adet alabiliyor. Bu parayla ayda bir ekmek. Tam bir aylık maaş ise sadece 225 kuru ekmek” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında bugün Ankara’da Kurtuluş Parkı’nda bir araya gelen Engelliler Konfederasyonu üyeleri, Sakarya Caddesi’ne yürüdü. Engelliler, “İş, eğitim, sosyal güvenlik”, “Sosyal devlet, adalet”, “Engelliler yürüyor, mücadele büyüyor” gibi sloganlar atarak, “Görevde, fırsatta ve hakta eşitlik” yazılı pankartlar taşıdılar. “Biz hayır işi değil iş istiyoruz” HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da engellilerin yürüyüşüne destek verdi.

Engelliler Konfederasyon Lideri Mustafa Özsaygı, Sakarya Caddesi’nde yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi.

“BİR AYLIK MAAŞ AMA 225 KURU EKMEK”

“Ülkeyi yöneten yetkililer ve birçok etkili kurum, kuruluş temsilcileri engellilerle ilgili görüşlerini, niyetlerini, dileklerini ve sorunlarını dile getirdiler. 31 Aralık 2021 tarihli TÜİK rakamlarına göre 3 milyon 337 bin 922 kadın ve 2 milyon Türkiye’de 503 bin 258 kadın, erkekler dahil 5 milyon 841 bin 180 engelli var, buna rağmen özel ve memur olarak çalışan 140 bin 632 işçi, 65 bin 662 memur olmak üzere 206 bin 294 kişi. kamu çalışanları, Temmuz 2022 verilerine göre 729 bin 821 engelli birey Onlar da malul aylığı alıyor.Çalışıp maluliyet aylığı alan engellilerin toplamı 936 bin 165. Hatta resmi verilere göre 4 milyon 905 bin 15 engelli bireylerin temel yaşamsal hakları yoktur.Türkiye’de işgücüne katılma oranı yüzde 53 iken, f engelli yüzde 5’tir. 22,1 Bu oran engelli kadınlarda yüzde 12,5’tir.

4857 sayılı Kanun’un 30’uncu maddesinde yer alan engelli çalıştırma zorunluluğu kotası yüzde 6 olarak düzenlenmelidir. Kamu ve özel sektördeki boş kadrolar doldurulmalıdır. 2022 Aralık ayı itibari ile 2022 Sayılı Muhtaçlar Kanununa göre engelli aylığı alan kişilere verilen aylık sadece 1.124 liradır. Bir engelli bu parayla ayda ancak 225 adet ekmek alabiliyor. Hepsi bir aylık maaş ama 225 kuru ekmek.

“TÜRKİYE, AB ÜLKELERİ İÇİNDE YÜZDE 60 İLE İLKÖĞRETİMDEN SONRA ENGELLİLERİN OKULDAN BIRAKMA ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKE”

Engelli aylığı, bağlayıcı bir kural olarak engelli ailenin gelir durumu kriterinin uygulanmasından vazgeçmelidir. Engelli aylıkları, Muhtaçlar Kanunu’na göre değil, temel bir insan hakkı olarak SGK kapsamında ödenmelidir. Engelli maaşları asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir. Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına Dair Sözleşme’nin 24. maddesi ve Türkiye’nin taraf olduğu Anayasa’nın 10. ve 42. maddeleri ile güvence altına alınan eğitim hakkı, ülkemizdeki tüm öğrenciler için büyük ölçüde kağıt üzerindedir. ülke ve özellikle engelli öğrenciler için. kalıntılar. Türkiye, AB ülkeleri arasında yüzde 60 ile ilkokuldan sonra okulu bırakma oranının en yüksek olduğu ülke konumunda. Öğrenme güçlüğü çeken zihinsel, işitme, görme, ortopedik ve diğer nöro-çeşitli engelleri olan kişilerin eğitim hakları sistematik olarak ihlal edilmektedir. İlkokula giden öğrenciler içinde özel eğitim kapsamında olanların oranı yüzde 0,3’tür.

Ülkemizde sayısını tam olarak bilmediğimiz onbinlerce mülteci ve engelli göçmen var. Bunların değerli bir kısmı çocuklardan oluşuyor. Ne yazık ki, onlar hakkında herhangi bir veriye sahip değiliz. Yetkililer engelli STK’ları ile birlikte engelli mülteci ve göçmenlerin temel yaşamsal hakları için devlet olmanın gereğini yerine getirmelidir.

“ÇOK CİDDİ ERİŞİM SORUNU VAR”

Görme engelli bireylerin sokakta yürürken bastonlarına temas ederek tabanı hissetmelerini sağlayan kaldırımda bulunan sarı noktalı plastik şeritlerin, engelli bireylerin yürüyüşleri sırasında zarar görerek işlevselliğini yitirmesi dikkatlerden kaçmadı. Kurtuluş Parkı’nda başlayıp Sakarya Caddesi’nde son buldu.

HDP Milletvekili Piroğlu, engellilerin yaşadığı sorunlara ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Gördüğünüz gibi engelliler toplanıp sokaklara döküldü. Çünkü bu iktidar 20 yıldır hiçbir sorunu çözmüyor, çözmedi. Az önce 3 Aralık Engelliler Günü’nü kutladık, hükümet sözcüleri az önce özürlüler gününü kutladılar. kutladık bugün bunun farkında olmak için sokağa çıktık derin sorunlarımız var ciddi yoksulluk var engelliler yaşıyor çok önemli erişim sorunu var geldiğimiz yolu gördünüz yapıyı gördünüz kaldırımlar, kaldırımlara park etmiş resmi araçlar ve temel sorunlardan biri işsizlik.Adil bir analiz bekleniyor.Onları çözmek için büyük işlere gerek yok.Devletin ayırdığı bütçe yüzde 1 civarında.Biz Bunun artmasını istiyorlar.Ayrıca engellilerin bakım aylığı ya da başka bir emekli maaşı ile değil, kendi çabalarıyla yaşamalarına imkan yaratmak istiyorlar.Aslında sözün özü, engellilerin sosyal hayata eşit olarak katılmak istemesidir. terim tüm bireyler olarak eşit haklara sahiptir. Çabalarını sürdüreceklerini bugün de gösterdiler. Bence bu çok değerli bir an.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu