Ekonomi

İngiltere Ekonomisinde İstikrarsızlık Endişeleri Yükseliyor

İngiltere ekonomisi bu yılın ilk yarısında resesyondan çıkmayı başarsa da ekonomideki istikrarsız görünüme ilişkin endişelerin arttığı bildirildi.

İngiliz Ticaret Odaları Birliği’nden (BCC) yapılan açıklamada, ülkedeki işletmelerin yüksek enflasyon ve yükselen siyasi faiz oranları nedeniyle zorlandığı belirtilirken, küresel ekonomik belirsizlikler ve daralan istihdam piyasasının da bir büyüme unsuru oluşturduğu kaydedildi. basınç.

Açıklamada, İngiltere ekonomisinin teknik bir durgunluğa doğru ilerlediği ve ülkedeki işletmelerin son yılların en zorlu döneminde ayakta kalmaya çalıştığı kaydedildi.

BCC Araştırma Başkanı David Bharier şunları söyledi: “Birleşik Krallık ekonomisi istikrarsız görünüyor. En son üç aylık ekonomik anketimiz, küçük ve orta ölçekli işletmelerin çoğunun yatırım, nakit akışı veya satışlarda herhangi bir gelişme bildirmediğini gösteriyor. Yüzde 41 işletmeler.’ artan faiz oranlarının etkisinden endişe duymaktadır.’ tabirini kullandı.

Ülkede Muhalefet Personel Partisi’nin Gölge Maliye Bakanı Rachel Reeves, eski adıyla Twitter olan X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, “Büyüme artıyor çünkü 13 yıldır iktidarda olan Muhafazakar Parti bunu yapamıyor. ekonomiyi yönetin.Muhafazakar Parti ülkeyi düşük büyümeye ve yüksek vergi döngülerine mahkum etti.” değerlendirmesini yaptı.

Ulusal Ekonomi Sosyal Bilimler ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün (NIESR) bu hafta yayınladığı “Birleşik Krallık’ın ekonomik görünümü” başlıklı raporda, ülke ekonomisine ilişkin görünümün belirsiz olduğu ve ekonominin yüzde 0,4 oranında büyümesinin beklendiği belirtildi. bu yıl sonu ve gelecek yıl sadece yüzde 0,3. kaydedilmişti.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı verilere göre ülke ekonomisinin Nisan’da yüzde 0,2, Mayıs’ta yüzde 0,1 olan büyüme hızı, Haziran’da yüzde 0,5’e yükseldi. Ülke ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,2 büyüdü.

Geçen hafta İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5,25’e yükselttiğini açıklamıştı. Böylece politika faizi son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İngiltere’de enflasyon Mayıs’ta yüzde 8,7, Haziran’da ise yüzde 7,9 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu