Haber

Kosova Başbakanı Albin Kurti, KFOR Komutanı Tümgeneral Özkan Ulutaş ve Ekibini Kabul Etti

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Ekim ayında NATO’nun Kosova Barış Gücü’nün (KFOR) komutasını bir yıllığına devralacak Tümgeneral Özkan Ulutaş ve grubunu kabul etti.

Başbakan Kurti, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, KFOR Komutanı olacak Tümgeneral Ulutaş ve ekibini akşam yemeğinde ağırlamaktan ve onlarla tanışmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Kurti, “Barış ve güvenliğe yönelik ortak kararlılığın rehberliğinde, ortak amaç ve hedefler üzerinde yakın çalışmayı dört gözle bekliyorum.” dedi. Bu kelimeyi kullandı.

Türkiye, 1999’dan bu yana ilk kez Kosova’da görev yapan barış gücünün komutasını ekim ayında devralacak. Tümgeneral Ulutaş, 1 yıl süreyle KFOR komutanı olarak görev yapacak.

KFOR, 27 ülkeden yaklaşık 4.500 askeri personeliyle, 12 Haziran 1999’dan bu yana, Birleşmiş Milletler’in yetkisi altında (BM Güvenlik Konseyi’nin 1244 sayılı kararı) barışı inşa etmeye yönelik daha geniş uluslararası çabaları desteklemek amacıyla Kosova’daki barışı destekleme operasyonuna liderlik ediyor. bölgede istikrar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu