Haber

Kosova Polisi Özel Müdahale Birimi Başbakanlık Önünde Protesto Yaptı

Kosova polisinin özel müdahale birimi, risk ödeneği talebini dile getirmek için Başbakanlık önünde eylem yaptı.

Başkent Priştine’de Başbakanlık binası önünde toplanan üniformalı ve maskeli polisler, bir süre orada bekledikten sonra bir bildiriyle taleplerini duyurdu.

Bildiriyi okuyan temsilci, risk ödeneğinin temel maaşın yüzde 50’si oranında belirlenmesini ve makul çalışma koşullarına göre ek ödenek yapılmasını talep ettiklerini belirtti.

Temsilci, yakın zamanda Kosova Başbakanı Albin Kurti ile görüşmeyi umduklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Onurumuzla oynamayın, ailelerimizin duygularıyla oynamayın. Biz geçmişte birçok kez kendimizi kanıtladık, en son 24 Eylül’de (Kosova’nın kuzeyindeki saldırı sırasında) terör örgütünü etkisiz hale getirerek. Karşılaştığımız engellere ve zorluklara rağmen geri adım atmıyoruz. Bu nedenle “Risk ödeneğine ilişkin açıklanan öneriyi incelemenizi ve taleplerimizi dikkate almanızı rica ederiz.”

Temsilci, taleplerinin karşılanmaması durumunda protestolarına devam edeceklerini belirtti.

Tehlikeli bölgelerde görev yapan polis memurlarına risk ödeneği tahsis edildi.

Kosova hükümeti 27 Ekim’de aldığı kararla özellikle tehlikeli bölgelerde görev yapan polis memurlarına risk ödeneği ayırdı. Polis, fonun yetersiz olduğunu tespit etti.

özel müdahale birimi, “Kosova polisinin en elit birimi”; Terörle mücadele, ulusal güvenliğin tehdit edildiği durumlar, rehinelerin serbest bırakılması, patlayıcı ve bomba tehditleriyle mücadele konusunda uzman polis memurlarından oluşur.

Birim genellikle Kosova’nın kuzeyindeki riskli operasyonlarda görev alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu