Ekonomi

MESKİ, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile 70,7 Milyon Avroluk Finansman Anlaşması İmzaladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün 2023 Kasım Olağan Genel Heyet Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, Mersin Atıksu Yönetimi ve Ekolojik İstikrar Projesi’nin finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla MESKİ Genel Müdürlüğü ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) arasında yapılan görüşmeler sonucunda 70,7 milyona varan dış finansman sağlandı. Toplamda Euro sağlanarak MESKİ Genel Müdürlüğü adına proje hazırlandı. MESKİ Genel Müdürü İrfan Korkmaz’a finansman sözleşmesini imzalama yetkisi verilmesine ilişkin teklif, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve MESKİ Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Seçer ile de görüşüldü.

Yaklaşık 1,6 milyon nüfusu doğrudan ilgilendiren proje kabul edildi

MESKİ Genel Müdürü İrfan Korkmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “EBRD ile uzun süre yapılan görüşmelerin ardından bu projeler kabul edildi. Yaklaşık 1,6 milyon nüfusu doğrudan ilgilendiren 9 projeden oluşan bu paket, 70,7 milyon avroluk paket, 3 yılı ödemesiz dönemle birlikte toplam 15 yıl sürecek.” Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi kapasite artışını, Tarsus Arıtma Tesisi kapasite artışını, Yenice Arıtma, Yeşilovacık Arıtma, Silifke İkinci Aşama İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, Atayurt-Atakent-Arkum Ortak Arıtma Tesisi ve mevcut üç arıtmamızın derin deniz deşarjlarını kapsamaktadır. bitkiler. Bozyazı, Kızkalesi ve Kargıpınarı-Çeşmeli başta olmak üzere bu bölgelerin atık su sorunu bu paketle çözülecek” dedi.

Pamukluk İçme Suyu Arıtma Tesisine Hibe Sağlandı

Paketin tamamının kredi olduğunu vurgulayan Korkmaz, Pamukluk İçme Suyu Arıtma Tesisi için geçen hafta EBRD’den 40 milyon Euro tutarında hibe sağlandığını, çok yakında ön finansman imzalarının atılacağını söyledi.

Genel Müdür Korkmaz meclis üyelerinin sorularını yanıtladı

Meclis üyelerinin sorularını yanıtlayan Korkmaz, Arpaçbahşiş ve Tömük Arıtma Tesisi ile ilgili şunları söyledi: “Şu anda şebekeleri dahil tüm projeler tamamlandı ve Fransız Kalkınma Ajansı’ndan (AFD) onay bekliyoruz. İller Bankası zaten 1-2 ay gibi kısa bir sürede ihalesini yaptılar.” “FRIT fonundan sağlanacak. Ayaş’la ilgili daha önce teklif vermiştik, şu anda uygulanabilirliği olmayan projenin revizyonu devam ediyor. Karayolu ağımızdaki yol. Ayaş’la ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor” dedi. . – MERSİN

erfelekhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu