Ekonomi

Morgan Stanley, Teradata hisselerinin notunu eşit ağırlığa indirdi ve fiyat hedefini 48 dolara düşürdü

Salı günü Morgan Stanley, Teradata Corporation’a (NYSE:TDC) ilişkin tutumunu değiştirerek hisse senedinin notunu Fazla Ağırlık’tan Eşit Ağırlık’a düşürdü ve fiyat hedefini önceki 74 $’dan 48 $’a düşürdü. Revizyon, Teradata’nın önümüzdeki yıl şirket için daha yavaş bir büyüme gidişatına işaret eden en son mali performansını ve görünümünü takip ediyor.

Not düşüşü, Teradata’nın gelir momentumunu ve değerleme çarpanlarını etkileyen faktörlerin birleşiminden kaynaklandı. Firmaya göre Teradata, bulut mutabakatları için uzatılmış zaman çizelgeleri ve şirket içi işlerde bir düşüş gibi öngörülemeyen zorluklarla karşı karşıya; bu da muhtemelen gelir artışını kısıtlayacak ve hisse senedinin 2024’teki çoklu genişleme potansiyelini sınırlayacak.

Dördüncü çeyrekte Teradata, Morgan Stanley’in beklentilerinin sırasıyla %1 ve 4 sentlik biraz üzerinde gelir ve hisse başına kazanç bildirdi. Ancak şirketin Bulut Yıllık Yinelenen Geliri (ARR), sabit para birimi bazında önceki yıla göre %46 artış göstererek %53-57 tahmin aralığının altında kaldı. Bu eksiklik, çeşitli sözleşmelerin 2024’e ertelenmesine atfedildi. Ayrıca, iki değerli şirket içi istihdam erozyonunun, hem ARR hem de 2024’te tekrar eden gelirler için ters rüzgarlar yaratması bekleniyor; bu da yönetimin yıl için büyümede bir yavaşlama ve daha fazla vurgu yapmasına yol açıyor. ikinci yarı.

Morgan Stanley, yönetimin 2025 yılına kadar 1 milyar dolarlık hedefinin artık daha iddialı göründüğünü öne sürerek, 2024 Cloud ARR tahminiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Şirket ayrıca 2024 yılında gelir artışındaki yavaşlamanın da endişe kaynağı olduğunu belirtti. Fiyat hedefinin %35 oranında 48 dolara düşürülmesi, temel olarak Teradata’nın Cloud ARR işindeki değerleme katsayısının, beklenen daha yavaş büyümeyi yansıtacak şekilde düşürülmesinin bir sonucudur.

InvestingPro İçgörüleri

Morgan Stanley’nin Teradata Corporation’ın (NYSE: TDC) notunu düşürmesi ışığında, yatırımcılar InvestingPro’nun aşağıdaki görüşlerini özellikle pahalı bulabilirler. Teradata yönetimi aktif olarak hisseleri geri satın alıyor ve bu genellikle şirketin geleceğine ve değerlemesine duyulan güvenin bir işareti olarak yorumlanıyor. Bu, şirketin agresif hisse geri satın alma stratejisini vurgulayan InvestingPro’yu öne çıkarıyor. İpuçları’Bunlardan biriyle örtüşüyor.

Teradata ile ilgili başka bir şey InvestingPro Halat İpucu şirketin yüksek hissedar getirisidir; Bu, hissedarlara değer kazandırma konusunda güçlü bir kararlılığa sahip şirketleri arayan yatırımcılar için cazip bir nokta olabilir. Teradata temettü ödemese de hisse geri alımları hissedarların getirisine katkıda bulunuyor.

InvestingPro gerçek zamanlı verilerine göre Teradata’nın piyasa değeri şu anda 3,69 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Şirket, 60,84’lük F/K oranı ve 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ay için düzeltilmiş F/K oranı olan 76,96 ile yüksek bir temettü oranıyla işlem görüyor. Bu veriler, pazarın Teradata’nın kazanç büyümesine ilişkin yüksek beklentilere sahip olduğunu gösteriyor. Morgan Stanley’in yakın zamanda dile getirdiği endişelere rağmen.

Teradata’nın 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki aylık geliri %2,12 büyüme oranıyla 1,833 milyar dolar oldu. Bu mütevazı büyüme oranı, Morgan Stanley’in raporunda belirttiği bazı zorlukları yansıtıyor olabilir.

Daha fazla bilgi edinmek isteyen yatırımcılar, Teradata için bu yılın net gelir artışı beklentileri ve son analist kazanç revizyonları da dahil olmak üzere ek bilgi için https://www.investing.com/pro/TDC adresini ziyaret edebilir. YatırımPro İpuçları Onu bulabilirler. InvestingPro’da Teradata’nın finansal sağlığı ve geleceğe yönelik beklentileri hakkında daha derin bir anlayış sağlayabilecek 9 ipucu daha var. Yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde %10 ek indirim için PRONEWS24Kupon kodunu kullanmayı unutmayın.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu