Haber

Pakistan milli atlet İtalya’da batan mülteci teknesinde öldü

Pakistanlı eski milli hokey oyuncusu Shahida Raza’nın İtalya’nın güneyindeki Crotone açıklarında batan bir mülteci botunda hayatını kaybettiği açıklandı. 200 civarında mülteciyi taşıyan tekne 26 Şubat’ta battı ve 16’sı çocuk 67 kişi öldü.

Pakistanlı milletvekili Kadir Ali Nayel Reuters’e yaptığı açıklamada, “Yetkililer, Raza’nın İtalya açıklarında bir tekne kazasında öldüğünü ailesine bildirdi.” 27 yaşındaki Raza, yerel turnuvalarda da futbol oynadı.

MUHALEFET İÇİŞLERİ BAKANI’NDAN İSTEDİ

Mülteci botu batmadan önce müdahalenin ertelenmesine ilişkin tartışmalar ülke gündeminde yer almaya devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) sınır koruma dairesi Frontex’e ait bir devriye uçağı tarafından cumartesi akşamı tespit edilen göçmenleri taşıyan tekne için İtalyan Sahil Güvenlik ekiplerinin olaydan önce kurtarma operasyonu başlatmamasının nedeni gündemde. 25 Şubat Frontex İtalya’ya gerekli bildirimin yapıldığını açıklarken, İtalyan Sahil Güvenlik Komutanlığı kendilerine herhangi bir tehlikeli durum bildirilmediğini bildirdi. Sahil Güvenlik de belirlenen kurallara uyulduğunu savundu.

İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi, parlamentonun anayasal işler komitesinde yaptığı konuşmada, Frontex’in söz konusu tekneyle ilgili ilk bildiriminde herhangi bir tehlikeli durum bildirmediğini ve ardından meteorolojik koşulların kötüleştiğini söyledi. Ana muhalefet ve merkez solun çatı partisi Demokrat Parti’nin yeni genel sekreteri Elly Schlein, komitede yaptığı konuşmada yargıya güvendiklerini ve Bakan Piantedosi’nin istifa etmesi gerektiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu