Ekonomi

Rekabet Kurulu Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ Hakkında Soruşturma Açtı

Rekabet Heyeti, Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ hakkında, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği iddiasına yönelik olarak soruşturma açtı. Soruşturma sürecinde, firmanın, fındık alım pazarında hakim durumda olup olmadığı incelenecek.

Rekabet Kurulu, Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ’ye yönelik soruşturma açılmasını kararlaştırdı. Soruşturma açılmasına dair karar Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer aldı. Açıklamada şu bilgiler aktarıldı:

“ÖN ARAŞTIRMA KARARA BAĞLANDI: Ferrero International S.A. ve iştiraklerinin fındık pazarında, üretimden itibaren, alım, kırım ve ihracat aşamasına kadar tüm seviyelerdeki eylemleri ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettikleri tezine yönelik olarak yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

BULGULARI ÖNEMLİ VE KÂFİ BULUNDU: Ön araştırmada elde edilen bilgi, evrak ve yapılan tespitleri 03.11.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Şurası, bulguları önemli ve kâfi bularak; Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ hakkında soruşturma açılmasına, 22-50/734-M sayı ile karar verdi.”

FINDIK ALIM PAZARINDAKİ FİYATLAMA DAVRANIŞLARI İNCELENECEK

Soruşturma kapsamında Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ’nin, fındık alım pazarında hakim durumda olup olmadığı, fındık alım pazarındaki fiyatlama davranışlarının sömürücü/haksız nitelikte bulunup bulunmadığı, fındık alım pazarında fiili münhasırlık uygulayıp uygulamadığı, mukavele yapmanın reddi niteliğinde uygulamaları olup olmadığı incelenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu