Ekonomi

SPIC iklim değişikliği için daha fazla işbirliği arıyor

Çinli SPIC odağını yeşil güce çevirdi

Çin’in en büyük elektrik üreticilerinden ve dünyanın da 260’ıncı büyük şirketi olan SPIC, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Mukavelesi 27’inci Taraflar Konferansında (COP27) Çin Köşesi temalı yan etkinliğe ev sahipliği yaptı. SPIC Uluslararası Departman Müdürü Yan Chen, fotovoltaik, yeşil hidrojen ve entegre edilmiş akıllı enerji alanlarında dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle işbirliğini derinleştirmeye istekli olduğunu ve iklim değişikliğine küresel tepki için daha fazla iş gücü seferber etmek istediklerini söyledi.

Türkiye’de Adıyaman ve Adana fotovoltaik projelerini geliştirip inşa etmesinin yanı sıra Türkiye Güç Bakanlığı’nın UHV Elektrik Laboratuvarı’nın inşaatını da üstlenen SPIC, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin Mısır’da düzenlenen 27. Taraflar Konferansında (COP27), Çin Köşesi “Temiz Enerji Geliştirme ve Yeşil Enerji Dönüşüm Uygulamaları” temalı yan aktifliğe konut sahipliği yaptı.

Küresel güç yeşil gelişimini takip ederek fotovoltaik sanayisinin teknolojik yeniliğine ve dönüşümüne odaklanarak konferansta, karbon tarafsızlığı vizyonu altında global bir düşük karbonlu dönüşüm stratejisi arayışı öne çıktı. Toplantıda SPIC de, fotovoltaik BIPV eserlerini, esnek modülleri, PEM ekipmanlarını, “Hidrojen” yakıt hücresi ve öteki fotovoltaik eserleri, hidrojen gücü alanında olan yeni araştırma ve geliştirme sonuçlarını ve yeni teknoloji eserlerini tanıttı.

SPIC Milletlerarası Departman Müdürü Yan Chen, SPIC’in fotovoltaik, yeşil hidrojen ve entegre edilmiş akıllı enerji alanlarında dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle işbirliğini derinleştirmeye istekli olduğunu ve iklim değişikliğine küresel tepki için daha fazla iş gücü seferber etmek istediğini belirtti.

TÜRKİYE’DE DE FAALİYETTE

Temmuz 2015’te kurulan ve dünyanın en büyük fotovoltaik elektrik üretim şirketi olan SPIC, dünyanın en büyük 500 şirketi arasında da 260’ıncı sırada yer alıyor. 46 ülke ve bölgede faaliyet gösteren SPIC, Türkiye’de de Adıyaman ve Adana fotovoltaik projelerini geliştirip inşa etti.

Toplam 10.835 MW kurulu gücü olan Adıyaman fotovoltaik projesinin inşaatına Ağustos 2017’de başlanırken, proje Aralık ayında kontrolden geçerek elektrik üretimi için resmi olarak şebekeye bağlandı ve elektrik üretmeye başladı. Adıyaman fotovoltaik projesi tıpkı vakitte SPIC’in Türkiye’deki yeni “yeşil enerji + ekoloji + insanların geçimi” modelinin somut bir göstergesi olarak öne çıkıyor.

TEMİZ GÜÇ SANTRAL GÜCÜ GİDEREK ARTIYOR

“Yeşil değer yaratma” kurumsal misyonu ile hareket eden SPIC, yeni güç üssünün inşasında “fotovoltaik kum kontrol” üzere ekolojik idare modellerini benimserken, “Entegre edilmiş akıllı sıfır karbonlu enerji santrallerinin” inşasına sürat verdi ve yeşil kalkınma projelerinde olumlu sonuçlar aldı. Ekim ayı sonuna kadar SPIC’in temiz enerji santrali gücü 127 milyon KW’yi aşarak yüzde 62,5’un üzerine çıktı. SPIC, fotovoltaik santral gücü, yenilenebilir güç santral gücü ve pak güç santral gücü ile dünyada birinci sırada yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu