Haber

UNHCR: KDC’deki çatışma nedeniyle Şubat ayında yaklaşık 300.000 kişi yerinden edildi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde (KDC) ordu ile silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalar nedeniyle Şubat ayında yaklaşık 300 bin kişinin göç etmek zorunda kaldığını duyurdu.

Basına açıklamalarda bulunan UNHCR Sözcüsü Matthew Saltmarsh, KDC’deki insani duruma dikkat çekti.

Ülkenin doğusundaki Kuzey Kivu’nun Rutshuru ve Masisi bölgelerindeki çatışmalar nedeniyle şubat ayında yaklaşık 300 bin kişinin göç etmek zorunda kaldığını anlatan Saltmarsh, uluslararası kuruluşlara acil yardım çağrısında bulundu.

Saltmarsh, yerinden edilmiş kişilerin ihtiyaçlarını belirlemek için UNHCR ve diğer kuruluşlarla birlikte çalıştıklarını kaydetti.

Öte yandan Saltmarsh, Mart 2022’den bu yana devam eden çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının 800 bine çıktığı bilgisini paylaştı.

Saltmarsh, göçmenlerin çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluştuğunu kaydederek, bu kişilerin geceyi çadırsız açık havada geçirdiklerini söyledi.

Doğu KDC’de faaliyet gösteren silahlı gruplar, 2021’den beri güvenlik güçleriyle çatışıyor.

Şiddetli çatışmalar, bölgede yaşayan binlerce sivilin yerlerinden edilmesine ve Ruanda ile KDC’nin ortasında bir krize yol açmıştı.

KDC, Ruanda’yı altın, koltan ve kobalt gibi mineral zengini topraklarını kendi çıkarları için işgal etmeye çalışmakla ve M23 isyancılarını desteklemekle suçlarken, Ruanda iddiaları reddediyor.

habertoprakkale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu