Haber

UNRWA, mali desteğin durdurulması durumunda yardım operasyonlarını durduracak

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, UNRWA’ya mali desteklerini durdurma kararı alan ülkelerin kararlarının devam etmesi halinde Şubat ayı sonuna kadar tüm yardım operasyonlarının durdurulması gerekeceğini duyurdu.

UNRWA Komiseri General Phillip Lazzarini, 7 Ekim soruşturması kapsamında adı geçen 12 UNRWA çalışanının işine son verildiğini ve soruşturma başlatılacağını duyurdu. UNRWA bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İsrail yetkilileri tarafından, bir dizi UNRWA personelinin İsrail’e karşı 7 Ekim’de düzenlenen menfur saldırılara karıştığı yönünde ciddi iddialar sunulduğunda, UNRWA Genel Komiseri, Ajansın çıkarları doğrultusunda şu kararı verdi: derhal görevlerine son verin ve New York’taki ofisini kurun.” “İç Gözetim Hizmetleri bir soruşturma başlattı. İddiaların kanıtlanması durumunda bu süreçte tam hesap verebilirlik ve şeffaflık bekleniyor. UNRWA’nın açıklamasından kısa süre sonra bazı donör ülkeler, Ajans’a sağlanan 440 milyon dolarlık fonu askıya aldı” dedi.

UNRWA Genel Komiseri Phillip Lazzarini, yardımın askıya alınmasıyla ilgili olarak, “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in UNRWA’ya sağlanan finansmanın yeniden başlatılması yönündeki davetini yineliyorum. Finansman askıya alınmaya devam ederse, büyük olasılıkla sadece Gazze’deki değil, aynı zamanda operasyonlarımızı da durduracağız. Şubat ayı sonuna kadar bölge genelinde.” “Zorunda kalacağız” dedi.

‘GAZzelilerin UNRWA OLMADAN BU KRİZİ ATLAYACAĞINI HAYAL ETMEK ZOR’

UNRWA’nın Gazze İşleri Müdürü ve BM İnsani Yardım Koordinatör Yardımcısı Thomas White, mevcut duruma ilişkin şunları söyledi: “Gazze, bombardımanlardan kaçan bir insan denizine dönüştü. Gazzelilerin bu krizi UNRWA olmadan aşabileceğini hayal etmek zor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu