Haber

Van Gölü Büyükşehir Belediyesi İle Yeniden Hayat Buluyor

Van Büyükşehir Belediyesi’nce başlatılan Van Gölü’ndeki taban çamuru temizleme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Şuana kadar gölden 615 bin metreküp taban çamuru ve balçık çıkarıldı.

Büyükşehir Belediyesi çevreci projeleriyle Van Gölü’ne hayat vermeye devam ediyor. Gölde yılarca biriken çamur ve balçığın temizleme çalışmalarını sürdüren takımlar, 1. Etaptaki çalışmalarında sona gelirken, 2 ve 3. Etaplarda da çalışmalarına başladı.

3.755 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en büyük sodalı gölü ve Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü kirlilikten arındırılıyor. Büyükşehir Belediyesince başlatılan balçık ve taban çamuru paklığı çalışmaları ile Van Gölü’nün gelecek jenerasyonlara daha pak bir formda bırakılması amaçlanıyor.

Çevre Müdafaa ve Denetim Dairesi Başkanlığı’nın uyumunda 1 yılı aşkındır müddettir titizlikle sürdürülen paklık çalışmasında bugüne kadar yaklaşık olarak 615 bin metreküp balçık ve taban çamuru paklığı yapıldı.

Tuşba ilçesi İskele Mahallesi Kıyı kısmında başlatılan 1. Etaptaki çalışmalar yüzde 90 civarında tamamlanırken, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve İskele 15 Temmuz Parkı ortasındaki 2. Etap ile İpekyolu ilçesi Yaşar Kemal Parkı kıyı kısmındaki 3. Etapta ise çalışmalar sürüyor.

50 iş makinesi ve 65 işçi ile yapılan çalışmalarla gölün 14 kilometrelik kıyı bandında 2 milyon 700 bin metreküp taban çamuru temizlenmesi hedeflenen projede, şu ana kadar 615 bin metreküp taban çamuru ve balçık çıkarıldı.

Ayrıca yapılan çalışmalar kapsamında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kıyısı, Edremit Kıyı Limanı, Akdamar Adası Limanı ve Gevaş Balıkçı Barınağı üzere alanlar da taban çamurundan arındırılırdı.

Dip çamuru paklığı, gölün ekosistemine olumlu katkı sağlarken, paklık çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde yıllar sonra çok sayıda kuş çeşidi tekrar görülmeye başlandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu