Ekonomi

Yusufeli Viyadüğü Tamamlanmak Üzere

ARTVİN’de Çoruh Nehri üzerine kurulan ve Türkiye’nin en yüksek barajı Yusufeli’nin suları altında kalan eski yerleşim yerinde inşa edilen Yusufeli Viyadüğü’nün bitmesine 200 metre kaldı. AK Parti Artvin Milletvekili Faruk Çelik, “Viyadük 685 metre uzunluğunda. Bir aksaklık olmazsa yeni yılda her iki yaka viyadükle bir araya gelecek.”

Yusufeli ilçesi Çoruh mevkiinde projelendirilen ve 26 Şubat 2013 tarihinde temeli atılan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatı, 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 5’inci en yüksek barajıdır. tamamlandı. Geçtiğimiz yıl 22 Kasım’da su tutmaya başlayan baraj, Yusufeli ilçe merkezi ile Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Etraflı, İşhan ve Meşecik köylerini sular altında bıraktı. Baraj havzasındaki su yüksekliği 702 metreye ulaştı. Gücü 558 megavat ve yıllık elektrik üretimi 1 milyar 888 milyon kilovat saat olacak Yusufeli Barajı’nda, su yüksekliği 711 metreyi aştığında elektrik üretimine başlanması hedefleniyor. Barajın üreteceği enerjiyle Türkiye ekonomisine yıllık 6 milyar liralık katma değer sağlaması bekleniyor.

SON 200 METRE KALDI

Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan ilçenin yeni yerleşimiyle birlikte değişen yol güzergahları üzerine inşa edilen Yusufeli Viyadüğü’nde çalışmalar sürüyor. 450 kişinin aralıksız çalıştığı viyadük inşaatı ‘dengeli konsol’ yöntemiyle yapılıyor. Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi’ni birbirine bağlayacak viyadüğün tamamlanmasına sadece 200 metre kaldı. 685 metre uzunluğundaki viyadüğün yılbaşına kadar tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

‘TÜRKİYE’YE IŞIK PARLATMAYA BAŞLAYACAK’

Yusufeli Barajı ve viyadük inşaatını incelemek üzere bölgeye giden eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı AK Parti Artvin Milletvekili Faruk Çelik, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Barajın yakın zamanda elektrik üretmeye başlayacağını belirten Çelik, “Yusufeli Barajı 100’üncü yılımızda Türkiye’ye ışık tutmaya başlayacak. Enerji üretmesine engel bir durum yok. Test çalışmaları büyük oranda tamamlandı, kalan birkaç işletme ise yapım aşamasında. Enerji üretiminin olacağına inanıyorum, “Cumhurbaşkanımızın katkılarıyla hizmete açılacak” dedi.

‘MUTLU SONU VAR’

Yusufeli Viyadüğü’nün yıl sonunda tamamlanacağına işaret eden Çelik, “Viyadüğün uzunluğu 685 metre. Şu anda 200 metresi kaldı. Bir aksaklık olmazsa 2 tarafı buradaki viyadükle bir araya gelecek.” Yeni yıl.Tabi teknik çalışmalar daha sonra yapılacak.Bunlar bittiğinde Yusufeli’nin yol sorunu da sona erecek.Viyadükten yeni Yusufeli’ye ulaşma imkanı da kolaylaşacak.Artvin ve Yusufeli halkı Büyük bir sabır gösterdiler. Yıllarca Çoruh Nehri üzerindeki barajlar nedeniyle çok şey yaşadılar ama sonu sevindirici. Hem ülke kaynaklarının değerlendirilmesi hem de “Modern bir ilçeye kavuşmanın zorlu günleri artık geride kaldı.” söz konusu.

haber-muradiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu