Haber

Biden, iklim krizi nedeniyle ‘uygulamada’ ulusal acil durum ilan ettiğini söyledi

Biden, The Weather Channel’a verdiği röportajda iklim değişikliği, temiz enerji ve çevre politikalarıyla ilgili soruları yanıtladı.

Sunucu tarafından iklim krizi nedeniyle ulusal bir acil durum ilan edilip edilmeyeceği sorulduğunda Biden şunları söyledi: “Bunu zaten yaptım”söz konusu.

Paris İklim Anlaşması’na yeniden katılmaları ve iklim kriziyle mücadelede attıkları adımlara örnek veren Biden, iklim krizinin insanlık için “varoluşsal bir tehdit” olduğu mesajını yeniledi.

Ev sahibi, gerçekten ulusal acil durum ilan edip etmediğini tekrar sorduğunda, Biden, “Neredeyse evet” yanıtını verdi.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre de CNN’e Biden’ın saf güç teknolojilerinin üretimini teşvik etme kararına atıfta bulunduğunu söyledi. Bir Beyaz Saray yetkilisi, Biden’ın iklim değişikliği çabalarına verdiği öncelik konusunda net olduğunu da savundu.

Çevreciler ulusal acil durum ilanı için bastırıyor

Bu hafta güneybatı eyaletlerini gezerek iklim değişikliği ve çevre politikalarına ilişkin bir dizi adımı açıklayan Biden, iklim değişikliği çabası kapsamında sık sık mesajlar veriyor.

Ancak Biden şimdi, iklim kriziyle mücadelede federal düzeyde kapsamlı eylem gerektirecek, yeni güçlerin önünü açacak ve saf enerji kaynakları için ek fon tahsis edecek bir ulusal acil durum ilan etmekte başarısız oldu.

Çevreciler, başkanlığının ilk günlerinden beri Biden’a iklim krizi konusunda ulusal bir acil durum ilan etmesi için baskı yaptı.

Biden, Alaska’nın petrol rezervleri açısından zengin North Slope bölgesinde Willow Oil için sondaj yapılmasına izin verdiğinde çevreciler “ihanet” olarak tepki gösterdi.

Başkanın son sözlerinin ardından çevreciler, Biden’ı “pratikte değil, gerçekte” ulusal acil durum ilan etmeye çağırdılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu