Teknoloji

Bitcoin her gün 1.500 kişiyi milyoner yapıyor

Mart ayında 73 bin dolara kadar çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydeden Bitcoin’in geri çekilmesi, boğa sezonunun sona erip ermediğine yönelik soruları beraberinde getirdi. Güncel bir rapor, kriptoda boğa sezonunun bitiş çizgisinden çok uzakta olduğunu gösterdi.

Yılın başından bu yana %50’nin üzerinde değer kazanan ve mart ayındaki büyük yükselişle 73 bin dolar seviyelerine çıkan Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesinden geri çekildi. 62 bin doları gören ve sonra biraz toparlanarak 65 bin dolar seviyesinde seyreden Bitcoin’deki bu düşüşler, “Bitcoin boğa sezonu bitti mi?” sorusunu beraberinde getirdi. Zincir üstü istihbarat şirketi CryptoQuant’ın geçtiğimiz hafta yayımladığı rapor ise yatırımcıların yüreğine su serpti. Raporda, Bitcoin’e yönelik yatırım akışlarından hareketle boğa sezonunun henüz bitiş çizgisinden çok uzakta olduğu kaydedildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, “Söz konusu raporda, yeni yatırımcılardan gelen nispeten düşük yatırım akışı ve fiyat değerleme ölçümlerinin geçmiş zirvelerde görülen seviyelerin altında olması dikkate alınıyor. Bir boğa döngüsünün, nakit akışının %84 ila %92’sinin yeni yatırımcılardan gelmesi durumunda bittiği, Bitcoin’de ise bu oranın şu an için %48 olduğu ifade ediliyor” dedi.

2019’daki düzeltmeye benzetildi

Rapor, yeni Bitcoin yatırımcılarından gelen nakit akışlarının toplam para girişlerindeki payının %50’den az olduğuna dikkat çekti. Buradan hareketle de Bitcoin’deki boğa sezonunun henüz bitmediği ve bitmekten uzak göründüğü yorumu yapıldı. Rapor, Bitcoin’de yaşanan son geri çekilmeleri bir düzeltme olarak değerlendirdi.

Bu fiyat hareketlerinin önemli bir bölümünün 2019’da da görüldüğüne dikkat çeken Kafkas Sönmez, “Bitcoin, dört yıl öncesinin ortalarında da %52’ye varan değer kaybıyla önemli bir düzeltme yaşadı. Haziran 2019 sonlarında 12 bin dolar seviyelerinden işlem gören Bitcoin, o günden bu yana %400’den fazla değer kazandı. Yatırımcıların Bitcoin’deki geri çekilmenin, rekor seviyelere ulaşan kâr realizasyonu olabileceğine ihtimal vermesini ve piyasanın geleceğine ilişkin ümitli kalmasını kritik görüyoruz” diye konuştu.

Boğa sezonunda her gün 1.500 kişi milyoner oluyor

Bitcoin’den kâr amaçlı çıkışlarda elde edilen getirinin 3,50 milyar doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını da hatırlatan Kafkas Sönmez, “Bitcoin’in 73 bine, Ethereum’un ise 4 bin dolara temas ettiği haftalarda yayımlanan bir raporda, cüzdan verileri kullanılarak elde edilen bilgiler, Bitcoin boğa sezonunun her gün 1.500 kişiyi milyoner yaptığını gördük. Bu kişilerin kim olduğu veya bir kişi ya da kurum olup olmadıkları cüzdanların gizliliğinden kaynaklı olarak belli olmasa da, Bitcoin’in kısa süreçte önemli kazanımlara aracı olduğu tespit edilebiliyor. Buna rağmen Bitcoin milyoneri büyümesinin yavaş seyrettiği, bunun sebeplerinin başında da balinaların kâr hamleleri ve yeni yatırımcıların henüz Bitcoin’le tanışmamış olabilecekleri geliyor. Buna rağmen son boğa koşusu, 4 bin yatırımcıyı 10 milyon doların üzerinde servete sahip hâle getirdi” ifadelerini kullandı.

“Yarılanmaya geri sayım başlıyor”

Nisan ortasında gerçekleştirilmesi beklenen ve madencilik ödüllerini yarı yarı azaltılmasını öngören yarılanma etkinliğine de 30 günden daha az bir süre kaldığını hatırlatan Gate.io Küresel Büyüme Operasyonları Direktörü Kafkas Sönmez, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Yarılanma, Bitcoin arzında doğrudan bir kısılma anlamına geliyor. Bitcoin, bu seviyelerde, yani son dönemin rekorundan düşük noktalarda fiyatlanmaya devam ederse, halving olarak adlandırılan yarılanma etkinliğinin fiyatlar üzerindeki etkisine dair daha fazla tahminde bulunmak mümkün olur. Zincir üstü verilerin yanı sıra makroekonomik gevşeme sinyalleri ve yukarı yönlü revize edilen ABD ekonomik büyüme tahminleri gibi faktörler de dünyanın en büyük kripto para biriminin değerindeki artış potansiyelini artırıyor. Gate.TR olarak borsamızda BTC başta olmak üzere 140’tan fazla popüler para birimini TRY cinsinden listeliyor ve rakiplerimizde olmayan bir kripto varlık bolluğu sunuyoruz. Kısa süreli dalgalanmalara rağmen iyimser kalmayı sürdüren kripto para ekosistemine giriş yapmak isteyen herkes, Gate.TR’de kolayca hesap açabiliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu