Haber

Çin, Tayvan çevresine askeri uçak ve deniz araçları gönderdi

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in adanın çevresine 32 askeri uçak ve 14 deniz aracı gönderdiğini bildirdi.

Taiwan News’in haberine göre Savunma Bakanlığı, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (ÇHC) ait 10 askeri uçak ve 7 askeri deniz aracının Tayvan’ın “Hava Savunma Kimlik Bölgesi” (ADIZ) ilan ettiği bölgeye 24 saat içinde girdiğini duyurdu. 19 Temmuz yerel saatle 06:00’dan itibaren.

Bunlara ek olarak bakanlık, yerel saatle 07:00 itibariyle Tayvan çevresinde Çin bağlantılı 22 uçak ve 7 geminin tespit edildiğini bildirdi.

Söz konusu 22 uçaktan 13’ünün Tayvan Boğazı sınırına veya Tayvan’ın “Hava Savunma Kimlik Alanı”na (ADIZ) girdiği belirlendi.

Bakanlık, askeri araçların faaliyetlerini istihbarat, gözetleme ve keşif sistemi (ISR) ile izlediklerini, bölgeye kendi savunma ve devriye araçlarının yerleştirildiğini bildirdi.

Çin’in Temmuz ayında Tayvan çevresine toplam 306 askeri uçak ve 132 gemi gönderdiği kaydedildi.

Tayvan olası işgal girişimlerine hazırlık amacıyla her yıl düzenlediği “Han Kuang” tatbikatını bu yıl 24-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirmeyi planlıyor.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan beri fiilen bağımsızlığını yaşıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

“Tek Çin” ilkesini vurgulayan Pekin, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesi kuralını koyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu