Haber

Giresun’da faaliyetleri yasaklanan holding, Gümüşhane’de işletme ruhsatı aldı

Giresun Yıldızlar Holding’e ait Nesko Maden’in işlettiği, Şebinkarahisar ilçesindeki madenin atık havuzu 18 Kasım 2021’de yıkıldı. Burada toplanan kimyasal elementler etrafa yayıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, şirkete 12 milyon 71 bin 949 TL para cezası kestiğini ve şirketin faaliyetten men edildiğini duyurdu. Ancak daha sonra söz konusu şirketin süresiz olarak yasaklanmadığı ve aynı alanda faaliyet göstermeye devam ettiği ortaya çıktı. Üç yıl önce yaşanan maden faciasından ders alınmazken şirket doğrudan holdinge bağlıydı. Gümüşhane’de altın madeni kurmak için kolları sıvadı.

AFETTEN BİR YIL SONRA

Birgün gazetesinde yer alan habere göre; Söz konusu madenin kurulması için Yıldızlar SSS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yıldız adına 12 Şubat’ta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulunuldu. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatılan maden, Gümüşhane Kabaköy Köyü’nde 1.665 hektar alan üzerine kurulması planlanıyor. Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından “orman alanı” dahilindeki bölgedeki maden için 21 Haziran 2022’de “işletme ruhsatı” verildiği bildirildi.

Madenin kurulması planlanan bölge Gümüşhane merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bölgeye yaklaşık 630 metre uzaklıkta Kabaköy Köyü Dilekler Mahallesi bulunmaktadır. En yakın konut 350 metre uzaklıktadır. Ayrıca ocağın açılması planlanan alanın 450 metre ilerisinde “Öre Deresi”, 650 metre mesafede ise “Arap Deresi” bulunmaktadır.

Üretimin “kapalı ocak yönetimi” sistemiyle yapılması planlanan bölgede altın, gümüş, kurşun ve çinko madenlerinin çıkarılması planlanıyor. Kurulacak madenin yılda 449 bin 100 ton üretim yapması öngörülüyor. Satın alınacak maden, Gümüşhane’nin Karamustafa Köyü’nde bulunan ve aynı şirkete ait Yıldız Bakır A.Ş.’ye ait. tarafından işletilen “zenginleştirme tesisine” gönderileceği belirtildi. Elde edilen madenlerin satılarak ülke ekonomisine katkı sağlanacağı belirtiliyor.

Proje tanıtım dokümanında yer alan bilgiye göre, Hazine’ye ait arazi üzerine kurulması planlanan maden, 3 vardiya halinde 24 saat çalışacak. Günlük üretim miktarı 1.000 ton 497 kilogram olarak bildirilirken, dinamit patlatmalarının da yapılacağı kaydedildi.

“HEYELAN OLMAYACAK”

Madenin maliyetinin 2 milyar 800 milyon TL olduğu belirtildi. Giresun’daki facianın ardından Nesko Madencilik’in Yönetim Kurulu’nda Musa Yıldız, Cihan Yıldız ve Hilal Atalan yer alıyor. Hilal Atalan ve Cihan Yıldız, Yıldızlar SSS Holding A.Ş.’nin yönetim kurulunda yer alıyor. ÇED sürecini başlatan Sebahattin Yıldız, holdingin yönetim kurulunun lideridir. Bu holding aynı zamanda madencilerin eylemleriyle de gündeme geldi.

Kaynak: Haberler.com Haber Merkezi / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu