Haber

İran’da bazı üniversitelerde öğrenciler 3 günlük boykot başlattı

İran’da üniversite öğrencileri, Mahsa Emini’nin gözaltında yaşamını yitirmesinin ardından başlayan gösterilerin ardından üniversite yönetimlerinin öğrencilere yönelik uygulamalarını protesto etmek için 3 gün boyunca dersleri boykot edeceklerini açıkladı.

İslami Kuruluşlar Öğrenci Birliği’nin Telegram sayfasından yayınlanan açıklamada, Mazenderan eyaletindeki “Noshirevani” ve “Bilim ve Teknoloji” üniversitelerinin öğrencilerinin 5-7 Aralık tarihlerinde derslere katılmayacağı belirtildi.

Boykot kararı alan öğrenciler, “Gözaltına alınan tüm öğrencilerin serbest bırakılması, polis ve güvenlik güçlerinin üniversite alanına müdahalesinin durdurulması, Disiplin Kurulu’nun aldığı tüm kararların iptal edilmesi, öğrencilerin üniversitede toplantı yapma hakkının garanti altına alınması, öğrencileri üniversite bahçesinden gözaltına alırken, “sorumluların tespit edilip cezalandırılması” gibi taleplerde bulunduğu bildirildi.

İsfahan Tıp Bilimleri Üniversitesi öğrencileri de benzer taleplerde bulunarak 3 günlük boykot kararını desteklediklerini açıkladı.

Öğretim üyelerinden üniversite yönetimine “açık mektup”

Tahran Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden 62 öğretim üyesi, “üniversitenin öğrenciler ve öğretim üyeleri üzerindeki baskısını protesto etmek için” rektörlüğe açık mektup yayınladı.

Öğretim üyelerinin yazısında, “Bazı öğrenciler için üniversiteye giriş yasağının kaldırılması, öğrencilerden taahhütname alınmaması, disiplin cezalarının iptali ve Disiplin Kurulu evraklarının kapatılması” gibi taleplerde bulunuldu.

13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alınan ve durumu kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de Tahran’da ölümü ülke yönetimine karşı protestoları ateşledi.

Sokak eylemlerinin yanı sıra üniversitelere de sıçrayan eylemlerde öğrenciler zaman zaman güvenlik güçlerinin sert müdahalelerine maruz kaldı.

Gösterilere katılan onlarca öğrenci gözaltına alınırken, üniversite yönetimleri bazı öğrencilerin okula girişini yasaklarken, bazıları da Disiplin Kurulu kararıyla üniversitelerden ihraç edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu