Sağlık

‘Kalp ameliyatlarının yüzde 30’u kansızlıktan erteleniyor’

Türkiye’nin kan stoğu kırmızı alarm veriyor. Kızılay, kan stoklarının kritik seviyenin altına düştüğünü belirterek bağış çağrısında bulunmuştu.

NTV’den Melike Şahin’e konuşan; Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, bazı kalp ameliyatlarında kan olmamasının bir pürüz olduğunu ve ameliyatların ertelendiğini söyledi.

Durumu “Sıkıldık. Bazı ameliyatları yapamaz hale geldik” sözleriyle anlatan Bozkurt, 3 büyükşehirde yaptığı görüşmelerde ameliyatlarda en az yüzde 20-30 gecikme yaşandığına değindi.

En çok kan ihtiyacı olan kalp ameliyatları birçok merkezde ertelenmek zorunda kalırken, Bozkurt da aciliyet durumuna göre ameliyatlara devam edildiğini bildirdi. Bozkurt, “Açık kalp ameliyatında en az 4 kan kullanılır. Bunu önceden hazırlayamazsak ameliyatı yapamayız.” söz konusu.

Bozkurt, özellikle İzmir’deki özel hastanelerde büyük sıkıntı yaşandığını belirterek, İstanbul Avrupa Yakası’ndaki çok büyük bir hastanede geçen hafta yapılan ameliyatın değerli bir bölümünün ertelendiğini söyledi.

“Bazı yerlerde operasyonlar durma noktasına geldi” sözlerini kullanan Bozkurt, Ankara’daki hastanelerde de önemli sıkıntıların yaşandığını sözlerine ekledi. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu